România va pierde un sfert din populație până în 2100, potrivit prognozelor Eurostat
Populaţia României ar urma să scadă cu aproximativ un sfert (24,3%), de la 19,04 milioane de locuitori la 1 ianuarie 2025, până la 14,40 milioane la 1 ianuarie 2100, potrivit celor mai recente prognoze privind populaţia publicate joi de Eurostat. În aceeaşi perioadă, populaţia UE este aşteptată să scadă cu 11,7%, sau 53 milioane de […]
The post România va pierde un sfert din populație până în 2100, potrivit prognozelor Eurostat appeared first on News Bucuresti.
